Skip to Content.
Sympa Menu

fizinfo - Re: [Fizinfo] tudomanymetria.com - A magyar értelmiség páriái

fizinfo AT lists.kfki.hu

Subject: ELFT HÍRADÓ

List archive

Re: [Fizinfo] tudomanymetria.com - A magyar értelmiség páriái


Chronological Thread 
  • From: Banyasz Istvan <banyasz.istvan AT wigner.hu>
  • To: Balazs Ujfalussy <ujfalussy.balazs AT wigner.mta.hu>, "Dr. Peter Harmat" <harmat AT ante.hu>
  • Cc: fizinfo <fizinfo AT lists.kfki.hu>
  • Subject: Re: [Fizinfo] tudomanymetria.com - A magyar értelmiség páriái
  • Date: Wed, 29 Sep 2021 15:59:41 +0200 (CEST)
  • Authentication-results: smtp0.kfki.hu (amavisd-new); dkim=pass (1024-bit key) reason="pass (just generated, assumed good)" header.d=wigner.hu

Kedves Balázs és Péter, Kedves Kollégák!

Ezt a levelet több mint egy évvel ezelőtt kezdtem írni, és most döntöttem úgy, hogy befejezem és elküldöm.

Az alábbi levélváltás adta az utolsó lökést, hogy megírjam ezt a levelet. Elsősorban nem a konkrét vitához szeretnék hozzászólni, hanem a magyarországi (volt akadémiai) tudományos kutatók jelentős részét (vagy valamennyit?) érintő komoly problémákról szeretnék szólni. Hozzászólásomra több olyan kolléga korábbi körlevelei is ösztönöztek, akik bátran kiálltak értünk, amikor különböző, a kutatókat ért visszásságokat tapasztaltak. Ilyen Kamarás Katalin kolléganőm, aki többször is felszólalt érdekünkben, legutóbb a kutatási pályázatok elbírálásával kapcsolatban.

Azzal a talán nem népszerű kijelentéssel kezdem, hogy tavaly azt gondoltam, hogy az ELKH valószinűleg nem lesz sokkal rosszabb, mint az MTA. Ez az én személyes véleményem, ebből a kijelentésből gondolhatjátok, hogy nem voltam elragadtatva az MTA kutatói léttől. Nem tudom, hogy hány nálam valamivel fiatalabb, korombeli vagy már nyugdíjas (nemcsak fizikus) kollégának voltak hasonló tapasztalatai és érzései.

A szocializmus végnapjaiban kezdtem el dolgozni diplomamunkásként a KFKI-ben (1982). Minden nagyon szép volt, mindennel meg voltam elégedve. Annyira, hogy az egyetemi doktori megszerzése utáni 2,5 éves műegyetemi kitérő után visszatértem a KFKI Kampuszra, és azóta is ott dolgozom. Megjegyzem, hogy mai napig utolsó pénzjutalmamat a BME Fizikai Intézetében kaptam 1989 karácsonyán (az 1994-es MTA Ifjúsági Díjat nem számítva).

Véleményem szerint az MTA már a rendszerváltáskor sem a nyugat-európai országok kutatóhálózatainak mintáját követte, és az elmúlt 30 év során inkább eltávolodott tőlük. Külföldi munkáim és együttműködéseim folytán valamennyire ismerem a francia (CNRS), spanyol (CSIC) és olasz (CNR) hálózatokat. Nagyon leegyszerűsítve én úgy látom, hogy azokban az országokban minden tudományos kutatónak megvan a lehetősége arra, hogy folytonosan kutatómunkát végezzen. Ennek nyilván egy alapvető feltétele volt, hogy az országok költségvetéséből ezek a hálózatok elegendő összeget kapjanak. De arra is szükség van, hogy ebből a támogatásból biztosítsák a teljes kutatóhálózatban a kutatás személyi és tárgyi feltételeit.

Állításom az, hogy a fenti feltételek Magyarországon 1990 óta egyre kevésbé teljesülnek. A személyes feltételekről: Doktoranduszként és tudományos munkatársként (kb. 1994-ig) még úgy éreztem, hogy a fizetésemből jól meg tudtam élni, gyakran tudtam hangversenyre, színházba járni és (nem túl messze) utazni. Azóta viszont (bár közben tízévenkénti előléptetésekkel a tudományos főmunkatárs III fokozatig vittem) a fizetésem reálértéke gyors ütemben csökkent. Frissítés: "Mozgóbérrel" megoldva, 2021. januárjában elég jelentős fizetésemelést kaptunk.



Ami a kutatás feltételeit illeti, az MKI-ban diplomamunkásként és doktoranduszként töltött éveim alatt ezzel nem volt gondom, mert egyrészt egy nagyon jól felszerelt optikai laboratóriumban dolgozhattam, másrészt a kutatások közben szükségessé vált eszközöket, berendezéseket, anyagokat a mindig rendelkezésre álló keretből kollégáim beszerezték illetve a műhelyben elkészítették.

A BME-n szintén meglévő kutatási "infrastruktúrán" dolgoztam, és ott nem volt szükség extra anyagok és eszközök beszerzésére.

Az IKI-ben a Nuclear Safeguards Csoportban én üzemeltem be az első - Canberra gyártmányú - számítógéppel vezérelt gamma spektrométert. Emellett vendégként tovább dolgoztam a még mindig világszínvonalú holográfiai laboratóriumban, volt kollégáim jóvoltából.

Az igazi "mélyrepülés" az SZFKI-ban kezdődött. Másfél évig dolgoztam az "őskövület" Eksma impulzuslézeren alapuló CPA lézer építésén. Később a Kristályfizikai Osztályon sem volt rózsásabb a helyzet.

A "wigneresedés" és az intézet- és osztályváltás után javultak a tárgyi feltételek, és - többnyire többéves próbálkozások után - sikerült használható eszközöket beszerezni.

Ami a kutatási támogatások és pályázatok magyarországi rendszerét illeti, fenntartom azt a határozott véleményemet, hogy a mostanára állandósult rossz rendszerben számos túlfinanszírozott és számos alulfinaszírozott kutatási egység van, és a finanszírozás mértéke sok esetben nem arányos az adott csoport eddigi és várható tudományos eredményeivel. A horgászok is több bottal, különböző halaknak szánt csalikkal dolgoznak. A divatos témák mellett támogatni kellene a kevésbé népszerűeket is. A "felfedező kutatás" lényege éppen az, hogy nem lehet előre tudni, hogy milyen eredményeket hoz. Ha előre lehet tudni az eredményeket, akkor az inkább fejlesztés, mint kutatás.

Személyes tapasztalataim elsősorban az OTKA pályázatokkal vannak. Véleményem szerint a rendkívül alacsony nyerési arány eleve igazságtalanná teszi a pályázatok elbírálását. Nyilvánvaló megoldás lenne az össztámogatás lényeegs emelése. Egy szükségmegoldás lehetne az, hogy (pl. zsűrinként) a nyertesek egységesen nem a teljes igényelt összeget kapnák meg, hanem csak pl. 75 %-át. Így elvileg több kutatócsoport kaphatna támogatást. Nem tartom "normálisnak", hogy egyes kutatócsoportok akár egy évben is több zsűrinél nyernek, illetve már megnyert, futó pályázatok mellett ugyannarra a kutatásra ismét kapnak támogatást, míg más csoportok 2 - 5 stb. éven keresztül nem nyernek.

Ha a pályázati rendszer(ek) keretében nem megoldható minden működő kutatócsoport finaszírozása, akkor szükség van egy normatív finanszarozási rendszer bevezetésére.

Utoljára hagytam a hivatalos utazások kérdését. A rendszerváltás környékén több olyan alapítvány működött, amely a tudományos kutatást is támogatta, és viszonylag könnyen lehetett tőlük támogatást kapni utazásokra (nemcsak fiataloknak). Idővel ezek eltűntek. Már hosszú ideje az a helyzet, hogy aki nem rendelkezik pályázati pénzekkel, az (azon kívül, hogy nem tud anyagokat és eszközöket beszerezni) kénytelen a fenekén maradni. Ha mégis utazni szertene, akkor marad még a lejmolás, de ez egyrészt nem túl hatékony, másrészt meglehetősen zsenánt, főleg, ha a lejmoló már nem ifjú.

Üdvölettel:

István

















On Thu, 29 Oct 2020, Balazs Ujfalussy wrote:

Date: Thu, 29 Oct 2020 21:11:54 +0100
From: Balazs Ujfalussy <ujfalussy.balazs AT wigner.mta.hu>
Cc: fizinfo AT lists.kfki.hu
Subject: [Fizinfo] tudomanymetria.com

*-----------------------------------------------------------------------*
| E L F T H I R A D O |
| Az Eotvos Lorand Fizikai Tarsulat informacios es vita-lapja |
|-----------------------------------------------------------------------|
| Az ELFT adoszama (ide kerjuk az SZJA 1 szazalekat!): 19815644-2-43 |
|-----------------------------------------------------------------------|
| A megjelent cikkek tartalmaert teljes egeszeben bekuldojuk felelos. |
*-----------------------------------------------------------------------*
Kedves Harmat Peter!


Egyetertek, zarjuk be a kutatointezeteket, fejezzuk be az on altal
haszontalannak deklaralt kutatas finanszirozasat es eresszuk szelnek a
tarsadalom szamara hasznot nem hajto kutatokat.  Legyen igy. De ha megsem
akarja ezt a tarsadalom, akkor ne probalja oket kevesebb joggal biro,
masodrendu állampolgároknak nyilvanitani. Ahogy a filmbeli Yoda mester
mondta, csinald, vagy ne csinald, probalni nem lehet.


Udvozlettel,


Ujfalussy Balazs


On Oct 29, 2020, at 14:44, "Harmat Péter" <harmat.peter AT ante.hu> wrote:

Kedves hz, úgyis mint Zoltán!

Megértem "Önt" (haha ;-)), de érdemes két dolgon elmerengened. Nem
leszek népszerű e levelemmel:

1) Google

Ez a behemót azt mondja, ingyen kapsz tőlem szoftvert, tehát juttatást
adok Neked, viszonzásul profilodat nyilvántartom és még csak nem is
titkolom, annak megfelelően tálalok Neked dolgokat, amin jól járok.
Töröltetheted a profilodat, de hogy én mit törlök, hát... És ha nem
tetszik, ne használj Google emailt, Crome-ot, Naptárt, stb.

2) Kutatói munkahely

Bizony, te állam bácsi gondoskodására vagy utalva. Az állam bácsi még
fizetést is ad Neked, pedig nem hozol kézzel fogható hasznot. Ha
kutatsz és cikket írsz, a kapcsolódó oktatási tevékenységeden kívül -
kiművelt emberfők kinevelése, és ez tényleg fontos - más közvetlen
haszna a tevékenységednek nincs az adófizetők szempontjából. (A
kutatás pénzbeli haszna ritkán, túlságosan is ritkán csapódik le itt,
helyben, Magyarországon.) Ezért cserébe még a nevedet sem akarod adni?
Pedig a munkahely mosatja a tudósi-filozófusi tógádat...

Alternatívád: Hagyd ott a kutatói pályát és keresd meg a betevőt a
szabad piacon, állam bácsi gondoskodását otthagyva.
There is no free lunch - sem fizetés. 

Üdvözlettel,
Péter
 

 
2020. 10. 29. 14:25 keltezéssel, HAJNAL Zoltán írta:

*-----------------------------------------------------------------------*
| E L F T H I R A D O |
| Az Eotvos Lorand Fizikai Tarsulat informacios es
vita-lapja |

|-----------------------------------------------------------------------|
| Az ELFT adoszama (ide kerjuk az SZJA 1 szazalekat!):
19815644-2-43 |

|-----------------------------------------------------------------------|
| A megjelent cikkek tartalmaert teljes egeszeben
bekuldojuk felelos. |

*-----------------------------------------------------------------------*

OK, akkor ha Ön önöz, kénytelen vagyok én is önözni, nehogy
udvariatlannak tűnjek.
Vagy akárcsak annak tüntessen fel Ön.

Amennyiben Ön munkát ajánlana nekem, kedves Balázs,
kérem keressen engem Ön a [fizinfo] listán kívül.
Megfelelő díjazásért szívesen segítem eligazodását Önnek a
polgári jog útvesztőiben,
de fel kell hívnom az Ön figyelmét, hogy ezen a területen nálam
avatottabb szakértőket is találhat a piacon Ön.

Üdvözli Önt: hz

On Thu, Oct 29, 2020 at 2:17 PM Dr Győrffy Balázs <
zsalab2 AT yahoo.com> wrote:
Kedves Zoltán!

Nem értem a követelést, és úgy érzem elég konstruktív volt
a javaslatom. Biztosíthatom, hogy az összes Öntől kapott
személyes adatot töröltem. Kivéve az email címét, mert azt
most is látom.

Kérem segítsen, hogy az általam hivatkozott oldalak
(pubmed, microsoft academic, stb) mi alapján jelenítik meg
Önt? Vagy ott se kereshetek a nevére, ha Ön előtte nem
engedélyezi? Nem olvashatom el a cikkeit? Nem nézhetem
meg, hogy a cikkét hányan idézték? A cikkének nem nézhetem
meg az impakt faktorát, mert akkor már "profilozom" Önt?

Köszönöm a segítséget a kérdés tisztázásában.

Üdvözlettel:
Balázs



HAJNAL Zoltán< hajnal AT mfa.kfki.hu> ezt írta (2020. október
29., csütörtök 13:20:30 CET):


Kedves Balázs!

Úgy tűnik félreértettük egymást.

A személyes (személyhez bármi módon köthető) adataim
törlését kértem -- és mostmár kifejezetten követelem -- az
általad jogszerűtlenül összegyűjtött, publikált és mások
által "inkorrekt" módon felhasznált adatbázisból.

Hivatkoztál "tudományos kutatásra" mint az adatkezelés
jogalapja, amit szerinted megenged az EU rendelet.
Most ide másolom, mit nevez jogszerűnek ez a rendelet.
6. cikk Az adatkezelés jogszerűsége

(1)  A személyes adatok kezelése kizárólag
akkor és annyiban jogszerű, amennyiben
legalább az alábbiak egyike teljesül:
a) az érintett hozzájárulását adta személyes
adatainak egy vagy több konkrét célból történő
kezeléséhez;
b) az adatkezelés olyan szerződés
teljesítéséhez szükséges, amelyben az érintett
az egyik fél, vagy az a szerződés megkötését
megelőzően az érintett kérésére történő
lépések megtételéhez szükséges;
c) az adatkezelés az adatkezelőre vonatkozó
jogi kötelezettség teljesítéséhez szükséges;
d) az adatkezelés az érintett vagy egy másik
természetes személy létfontosságú érdekeinek
védelme miatt szükséges;
e) az adatkezelés közérdekű vagy az
adatkezelőre ruházott közhatalmi jogosítvány
gyakorlásának keretében végzett feladat
végrehajtásához szükséges;
f) az adatkezelés az adatkezelő vagy egy
harmadik fél jogos érdekeinek érvényesítéséhez
szükséges, kivéve, ha ezen érdekekkel szemben
elsőbbséget élveznek az érintett olyan érdekei
vagy alapvető jogai és szabadságai, amelyek
személyes adatok védelmét teszik szükségessé,
különösen, ha az érintett gyermek.

Kérlek, a)-f) betűk közül nevezd meg a jogalapo(ka)t,
ami(k) szerint van bármilyen jogod az adataimat kezelni.
Amennyiben nincs válaszod, azt jelenti, hogy nem jogszerű
amit csinálsz,
egyidejűleg az én -- törlésre vonatkozó -- kérésemet
köteles vagy haladéktalanul végrehajtani.

Amennyiben más adatbázisok kapcsán ezzel problémám lesz,
engedelmeddel majd eldöntöm, mit teszek, és azok
üzemeltetőivel fogok kommunikálni.

üdv, hz

On Thu, Oct 29, 2020 at 12:35 PM Dr Győrffy Balázs <
zsalab2 AT yahoo.com> wrote:
Kedves Fizinfo lista tagok!
Szeretném mindenkinek az idejét megtakarítani azzal,
hogy mindenkinek egyszerre írok.

A tudománymetria.com egy tudományos projekt, és az
Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679
rendelete 17. cikkely 3. bekezdés (d) pontja
valamint a 89. cikkely 1. bekezdése megengedi
tudományos projektek számára a személyes adatok
kezelését, amennyiben a cél máshogy nem megoldható.
Ez tesz lehetővé több olyan rendszert, amelyeket
Önök is naponta használnak.

Például név szerint lehet a PubMed-en is keresni, és
a Pubmed is profiloz, hiszen mutatja a cikkek számát
évenkénti bontásban. Én nem tudok róla, hogy erre
akárki engedélyt adott volna nekik. Másik példa: név
szerint lehet a Google Scholar-ban is keresni, ami
citációkkal együtt szintén mutatja a névhez tartozó
cikkeket. Tehát szintén profiloz. Ugyanezt csinálja
a Microsoft Academic - itt is látszik a citáció és a
cikkek száma grafikusan, évenkénti bontásban. Még a
kollaborációs hálózatot is mutatja grafikusan.
Extrém mértékű profilozás. Senkinek nem kellett
ehhez a hozzájárulása. A Web of Science-t nem tudom,
hogy ide írjam-e, hiszen ők ezt a szolgáltatást
pénzért árulják. Anélkül, hogy ebbe akárki
beleegyezett volna. Akinek mindezek nem elegek,
azoknak figyelmébe ajánlom a csúcsot, vagyis a
Publish or Perish-et, ahol extrém részletességgel
lehet mindenkit lekérdezni. Csak néhány példa az
általa a számolt, mindenkire elérhető
paraméterekről:
* Total number of papers and total number of
citations
* Average citations per paper, citations per
author, papers per author, and citations per
year
* Hirsch's h-index and related parameters
* Egghe's g-index
* The contemporary h-index
* Three variations of individual h-indices
* The average annual increase in the individual
h-index
* The age-weighted citation rate
* An analysis of the number of authors per paper.
Tehát a fenti rendszerek egyikéhez sem volt szükség
beleegyezésre, és nem is lehet töröltetni magunkat.
A tudománymetria.com oldal mindössze abban
különbözik ezen rendszerektől, hogy csak magyar
kutatókra lehet benne rákeresni. Azonban én megértem
az aggályukat, amit a legördülő menü okoz, ezért a
rendszert átalakítjuk, és az átalakítás után nevek
nem lesznek láthatóak az oldalon.

Üdvözlettel: Győrffy Balázs


*-----------------------------------------------------------------------*
| A FIZINFO a fizikus informacios rendszer resze |
| |
| Cikk, hozzaszolas a |
| |
| fizinfo AT lists.kfki.hu |
| |
| cimre kuldheto. Ilyenkor a subject-sorba a cikk cimet kell
irni. |
| A cikk szovege a level torzse. Ez sima szoveg legyen! |
| |
| Informacio: https://mailman.kfki.hu/sympa/info/fizinfo |
| |
| A beerkezo levelek feldolgozasat program vegzi. Az emberi
valaszt |
| igenylo kerest, kerdest az alabbi cimre lehet megirni: |
| |
| listsadm AT mail.kfki.hu |
| |
*-----------------------------------------------------------------------*






*-----------------------------------------------------------------------*
| A FIZINFO a fizikus informacios rendszer resze |
| |
| Cikk, hozzaszolas a |
| |
| fizinfo AT lists.kfki.hu |
| |
| cimre kuldheto. Ilyenkor a subject-sorba a cikk cimet kell irni. |
| A cikk szovege a level torzse. Ez sima szoveg legyen! |
| |
| Informacio: https://mailman.kfki.hu/sympa/info/fizinfo |
| |
| A beerkezo levelek feldolgozasat program vegzi. Az emberi valaszt |
| igenylo kerest, kerdest az alabbi cimre lehet megirni: |
| |
| listsadm AT mail.kfki.hu |
| |
*-----------------------------------------------------------------------*





*-----------------------------------------------------------------------*
| A FIZINFO a fizikus informacios rendszer resze |
| |
| Cikk, hozzaszolas a |
| |
| fizinfo AT lists.kfki.hu |
| |
| cimre kuldheto. Ilyenkor a subject-sorba a cikk cimet kell irni. |
| A cikk szovege a level torzse. Ez sima szoveg legyen! |
| |
| Informacio: https://mailman.kfki.hu/sympa/info/fizinfo |
| |
| A beerkezo levelek feldolgozasat program vegzi. Az emberi valaszt |
| igenylo kerest, kerdest az alabbi cimre lehet megirni: |
| |
| listsadm AT mail.kfki.hu |
| |
*-----------------------------------------------------------------------*







Dr. István Bányász


Department of Materials Science by Nuclear Methods
Wigner Research Centre for Physics of the H.A.S.

Phone: +3613922222 Exts 1506 and 1732
Cellular: +36308847750

Skype name:

luzdivino

Mailing address:
Budapest
P.O.B. 49
H-1525 Hungary

Mailing packets to:

Dr. István Bányász
Wigner Research Centre for Physics
Konkoly-Thege út 29-33
Budapest
H-1121
Hungary

  • Re: [Fizinfo] tudomanymetria.com - A magyar értelmiség páriái, Banyasz Istvan, 09/29/2021

Archive powered by MHonArc 2.6.19+.

Top of Page