Skip to Content.
Sympa Menu

fizinfo - [Fizinfo] Az átlaghőmérsékletről.

fizinfo AT lists.kfki.hu

Subject: ELFT HÍRADÓ

List archive

[Fizinfo] Az átlaghőmérsékletről.


Chronological Thread 
  • From: Ván Péter <van.peter AT wigner.hun-ren.hu>
  • To: Fizinfo <fizinfo AT lists.kfki.hu>
  • Subject: [Fizinfo] Az átlaghőmérsékletről.
  • Date: Sun, 10 Nov 2024 13:15:59 +0100
  • Authentication-results: smtp012.wigner.hu (amavis); dkim=pass (1024-bit key) reason="pass (just generated, assumed good)" header.d=wigner.hun-ren.hu

Kedves Kollégák!

A Koch tanulmány (https://www.science-climat-energie.be/2024/09/27/the-net-zero-holy-grail-expected-benefits-and-scientific-foundations/) termodinamikai fejtegetéseihez lenne egy megjegyzésem. Vegyük észre, hogy a cikk egyrészt folyamatosan használja az átlaghőmérséklet fogalmát, másrészt felhívja figyelmet arra, hogy különféle nemegyensúlyi feltételek mellett elég nehéz definiálni és értelmesen beszélni róla (lásd például a 6. ábra hiányzó időskáláját). Vagyis itt egy fundamentális elméleti hiányosságról van szó, amelyet szerintem lehet a cikkben tárgyaltnál tisztábban is látni. A dolog lényege a különféle szintű effektív modellek közötti viszony.

Világos, hogy ha az 5. ábra rendszerén rögzítjük a peremfeltételeket, tehát például megadjuk a két homogén rendszer közötti hőátadási tényezőt, akkor pontosan megadható az időskála és a relaxációs idő. Az is világos, hogy ez akkor értelmes, ha a vas és a műanyag nagyjából homogén hőmérsékletűnek tekinthető, tehát a két anyag elég jó hővezető, illetve elég kis méretű, hogy a hőátadási időskála nagyobb legyen, mint a kiegyenlítődési (hővezetési). Ez a két feltétel - bizonyos értelemben és végső soron a lokális egyensúly hipotézisének feltételei az 5. ábrára - természetesen nem teljesülnek a Földre, mint egészre többek között a cikkben is említett sugárzási hőátadás miatt. Arra viszont remélhetőleg rávilágítanak, hogyan lehet egy effektív modellt megadni (homogén és időfüggő hőmérsékletváltozás két vagy több belső időskálával) akár az 5. ábrán látható rendszerre is, illetve annak miféle érvényességi feltételei vannak.

A fő megjegyzésem pedig az, hogy a (nemegyensúlyi) termodinamika többféle más egyensúlytalanságot is képes kezelni lokális egyensúlyon kívül és alkalmas elméletileg megalapozott effektív modellek kidolgozására, akár anélkül, hogy nagyon részletes ismereteink lennének a folyamatokról (pl. egy Bénárd cellarendszer felületi átlaghőmérséklete is értelmes lehet és effektív modell dolgozható ki rá.)

Ennyi talán elég lehet a termodinamika becsületének megvédéshez.

Üdvözlettel,

Ván Péter,
mint termodinamikus

u.i. A cikket mindettől függetlenül nagyon jónak tartom, elsősorban azért, mert ismételten, részletesen és elég szórakoztatóan felhívja a figyelmet arra, hogy a klímaviták mennyire nem tudományosak és hogy mennyire nehéz is érvekkel véleményeket befolyásolni.


  • [Fizinfo] Az átlaghőmérsékletről., Ván Péter, 11/10/2024

Archive powered by MHonArc 2.6.19+.

Top of Page