fizinfo AT lists.kfki.hu
Subject: ELFT HÍRADÓ
List archive
- From: László Bottyán <bottyan.laszlo AT wigner.hu>
- To: KFKI Kampusz Intezetei <intezetek AT mail.kfki.hu>, Fizinfo <fizinfo AT lists.kfki.hu>
- Subject: [Fizinfo] BNC Karanténbeszámoló #4
- Date: Mon, 25 Jan 2021 10:08:35 +0100 (CET)
- Authentication-results: smtp1.kfki.hu (amavisd-new); dkim=pass (1024-bit key) reason="pass (just generated, assumed good)" header.d=wigner.hu
Tisztelt Kollégák,
Küldöm a meghívót a Budapesti Neutronközpont magyar nyelvű
"Karenténbeszámoló" előadássorozatának következő on-line eseményére:
John Gait(1,2), Bajnok Katalin(1,3), Kis Zoltán(1), Szenti Imre(4), Szilágyi Veronika(1)(előadó):
"Elsődleges kerámiaformálási technikák azonosítása neutron- és
röntgentomográfiával"
(1) Energiatudományi Kutatóközpont,
(2) The British Museum,
(3) Eötvös Loránd Tudományegyetem,
(4) Szegedi Tudományegyetem
Időpont: 2021. január 27. 14:00
Kapcsolódási link (ami 13:30-tól él):
https://us02web.zoom.us/j/89357230887?pwd=a1dkSnNVVEhtTzJlSWdkRy96OGhNQT09
vagy
Zoom meeting ID: 893 5723 0887 Password: 565497
Kérem, hogy a témában érdekelt ismerőseiknek is továbbítsák a meghívót.
Bottyán László
BNC szemináriumfelelős
Kivonat
A kerámiából készült tárgyak a régészeti feltárásokon előkerült leletek leggyakoribb típusa. Részletes régészeti feldolgozásuk nemcsak az edény formai és funkcionális tipológiai, valamint kronológiai besorolását foglalja magába, hanem az edénykészítés technológiájának megismerését is. A kerámiaművesség megismerésével adatok nyerhetők egy adott korszak vagy kultúra technológiai szokásaira, illetve társadalmi, gazdasági kapcsolataira, hozzájárulva a régészeti kontextus értelmezéséhez.
Az edényformálási technika meghatározása során napjainkig a legelterjedtebb módszer az edények felszínén és törési felületén megfigyelhető jelenségekre alapozott régészeti kerámiavizsgálat.
Munkánk fő célja két kiválasztott elsődleges edényformálási technika elkülönítése nagyműszerre alapozott 3D képalkotás objektív statisztikai kiértékelésével.
Vizsgálatainkat a történeti edényformálási technikákban jártas fazekas által, a hagyományos technikák alkalmazásával készített edények kísérleti mintáin, 3D (neutron- és röntgen)tomogrammokat készítettünk az (EK – RAD és az SZTE μXCT berendezésén).
Elkészítettük az egyes edénytípusok 3D szöveti rekonstrukcióját, amely alapján statisztikai módszerekkel az adott elsődleges edényformálási technikára jellemző arányszámokat, illetve orientációs mintázatokat határoztunk meg.
A 3D-s adathalmazokból származó megfelelő 2D-s metszetek szöveti orientációvizsgálatával a vizsgált edényformálási technikák megbízhatóan elkülöníthetők voltak.
Eredményeinket összevetettük a hagyományos, roncsolásos mintavétellel járó mikroszkópos szöveti vizsgálatokkal, és azokkal jó egyezést tapasztaltunk, igazolva a vizsgálati módszerek közötti átjárhatóságot.
- [Fizinfo] BNC Karanténbeszámoló #4, László Bottyán, 01/25/2021
Archive powered by MHonArc 2.6.19+.